99 TL Üzeri Kargo Bedava

 

CAM & LENS HAKKINDA BİLGİLER

 1.  
 2.  
 3.  
 4.  
 5.  
 6.  

Astigmatizma nedir?

Gözümüzün en öndeki şeffaf tabakasının (kornea) doğuştan şekil bozukluğudur. Normalde korneanın portakal gibi yuvarlak bir şekli olması gerekirken, yumurta gibi eliptik bir şekli olmasına "astigmatizma" diyoruz. Astigmat olanlar, baktıkları noktasal şekilleri kenarları uzamış, dağılmış olarak görürler.

Astigmatlar nasıl görür?

Hem uzağı, hem yakını bulanık görür.

Belirtileri nelerdir?

Özellikle astigmatı yüksek olanlar, net görememenin dışında belirgin göz ve baş ağrısı çekerler.

Nasıl tedavi edilir?

Astigmatizma; gözlük ve kontakt lensin yanı sıra lazer veya göz içi mercek ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Astigmatizma dereceleri nelerdir? Zamanla derece artar mı ya da kendiliğinden azalır mı? Kaç yaşına kadar ilerler?

Astigmatizma, doğar doğmaz izlenir ve ilk 3 yaş içerisinde biraz azalabilir. Ama daha sonraki yıllarda hemen hemen aynı kalır, belirgin bir artma ya da azalma görülmez.

Gözlük tedavisi dereceyi düşürür mü? Gözlük kullanılmazsa ne olur? Astigmatizma ilerler mi?

Gözlük takmak, astigmat derecesini etkilemez. Gözlük kullanılmazsa net görüş olmaz ama gözlük ilerleme ya düşmeye yol açmaz.

Gözlük ve lens dışında kullanılan yöntemler nelerdir?

Astigmat için gözlük ve kontakt lens dışında, lazer tedavileri kullanılır.

Astigmatizmada lazer ameliyatı gerekli midir? Ne kadarlık bir düzelme sağlanır?

Astigmat için lazer; gözlük veya kontakt lens kullanmayı tercih etmeyenlere önerilir. Lazer sonrası %100 sıfır numara garantisi yoktur ama astigmat ve miyopi için lazer olan 100 kişinin yaklaşık 90’ı gözlük veya kontakt lenssiz tam görebilir.

Astigmat Miyop ve Hipermetrop Nedir?

Miyopi (Uzağı görememe) nedir?

Gözün normalden uzun olmasına bağlı olarak uzağı net görememedir.

Miyoplar nasıl görür?

Uzağı bulanık, yakını ise net görür.

Belirtileri nelerdir?

Miyoplar uzağı görememeye bağlı olarak gözlerini kısabilirler ve bu da baş ağrısına yol açabilir.

 

Astigmat Miyop ve Hipermetrop Nedir?

Nasıl tedavi edilir?

Gözlük ve Kontakt lensin yanı sıra lazer veya göz içi mercek ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Dereceleri nelerdir? Dereceler zamanla artar ya da azalır mı? Kaç yaşına kadar ilerler?

Miyopi 3 derecenin altındaysa "hafif miyopi"; 3-6 derece arasındaysa "orta seviyede miyopi" ve 6 derecenin üstündeyse "yüksek miyopi" olarak adlandırılır.

Uzağı görememe problemi, gözün uzamasına bağlı olarak 18 yaşına dek artar. Ancak 18 yaşından sonra da özellikle fazla yakın görüş aktivitesi (okuma, ekran/cep telefonu kullanımı, vb) yapanlarda ilerleme devam edebilir. Miyopinin doğal seyrinde kendiliğinden azalma olmaz.

Gözlük tedavisi miyopinin derecesini düşürür mü? Gözlük kullanılmazsa derecede ilerleme olur mu?

Gözlük takmak, miyopinin derecesini düşürmez. Ancak gözlük veya kontakt lens kullanılmazsa dereceler daha hızlı ilerler.


Hipermetropi (Yakını görememe) nedir?

Gözün ön-arka çapının normalden kısa olması sonucunda, yakını net görememedir.

Hipermetroplar nasıl görür?

Yakını bulanık, uzağı ise net görür. Ancak 40 yaşına doğru veya hipermetrop derecesi yüksekse, uzak görüş de net değildir.

Belirtileri nelerdir?

Yakını göremeyen kişiler okurken harf veya satırları kaydırırlar, harfleri iç içe geçmiş gibi görürler. Uzun süreli okumalardan sonra göz çevrelerinde ve başlarında ağrı oluşur.

Astigmat Miyop ve Hipermetrop Nedir?

 

Nasıl tedavi edilir?

Gözlük ve Kontakt lensin yanı sıra lazer veya göz içi mercek ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Hipermetropi dereceleri nelerdir? Zamanla dereceler artar mı ya da kendiliğinden azalır mı? Kaç yaşına kadar ilerler?

Çoğu bebek hipermetrop doğar. Büyüdükçe ve göz uzadıkça 18 yaşa dek hipermetropi azalır. 18 yaştan sonra belirgin bir değişim olmaz. Ancak genç yaşlarda gözlüksüz uzağı net görebilen hipermetroplar, 40 yaştan sonra uzak görüş için de gözlük ihtiyacı duyar.

Gözlük tedavisi hipermetropinin derecesini düşürür mü? Gözlük kullanılmazsa ne olur? Derecede ilerleme olur mu?

Gözlük takmak, hipermetropinin derecesini düşürmez. Ancak gözlük veya kontakt lens kullanılmazsa hipermetroplar net göremez ve göz/baş ağrısı yaşayabilirler.


Presbiyopi nedir?

Kırk yaştan sonra hepimizin yakın görüşü bozulur ve okuma gözlüğü takmamız gerekir. Bu duruma "presbiyopi" denir. Presbiyopinin nedeni gözümüzün içindeki lensin yaşa bağlı olarak esnekliğini kaybetmesidir.

Miyopi, hipermetropi ve astigmatizmanın tedavisi için gözlük veya kontakt lens kullanabilirsiniz. Lazer tedavisi ve göz içi mercek ile de gözlük ve kontakt lenssiz net görüş mümkündür.

Astigmat Miyop ve Hipermetrop Nedir?

Katarak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt cam gibi saydam olan göz merceğinin (lens), şeffaflığını kaybederek (buzlu cam gibi) bulanık görmeye neden olmasıdır. Göze Perde inmesi olarakda bilinir.

Tanı göz'ün biomikroskopik muayenesi ile konur. Katarakt oluşmaya başladıktan sonra onu önleyecek yada ilerlemesini yavaşlatacak ilaç yada diyet yoktur.

 

Tek tedavi ameliyattır. Bebeklerdeki katarakt ise göz bebeğinin ortasında beyazlık veya şaşılık ile kendini belli eder.

Op.Dr. Ercan SAĞLAM

Sarı Nokta Nedir?

Siz ya da sevdiğiniz birinin sarı nokta hastalığı diğer adıyla yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) olduğunu öğrendiğinizde pek çok insan gibi muhtemelen bu hastalık hakkında çok az şey biliyorsunuzdur.
YBMD 50 yaş üstü kişilerde görme kaybının en önemli nedeni olan yaygın bir göz hastalığıdır. Makula, gözün arkasında bulunan retinanın en hassas kısmı olup, baktığımız nesneleri net görmemizi sağlayan milyonlarca hücreden oluşur.
Retina görüntüyü elektrik sinyallerine dönüştürür ve bu sinyalleri görme siniri (optik sinir) yoluyla beynin ilgili bölgesine gönderir. Burada sinyaller gördüğümüz görüntülere dönüştürülür.

Makula herhangi bir nedenle hasar gördüğünde, baktığımız yerin merkezi bulanık veya karanlık olabildiği gibi, objeler kırık, eğilmiş veya olduğundan küçük ya da büyük görünebilir.
İşte bu nedenle sarı nokta hastalığı (YBMD) yüzleri tanıma, araç kullanma veya okuma-yazma, elişi yapma ve yemek pişirme gibi günlük işlerimizi yapmamızı engelleyebilir.
YBMD bazen çok yavaş ilerler ve uzun yıllar görüş kaybı olmaz. Bazen de hızlı ilerleyerek bir veya iki gözde ciddi görme kaybına ve tam bir körlüğe yol açabilir.

Kimler daha risklidir?

 • İleri yaş:Yaşa bağlı makula dejenerasyonu için en önemli risk faktörüdür. 60 yaşından sonra daha sık görülse de günümüzde daha erken yaşlarda ortaya çıkabilmektedir.
 • Sigara:  Araştırmalar, sigaranın sarı nokta hastalığı riskini ikiye katladığını göstermektedir.
 • Irk: Beyaz ırkda daha yaygındır.
 • Ailesel ve genetik yatkınlık: Ailesinde YBMD olanlar daha yüksek risk altındadır. YBMD riskini artıran çok sayıda gen keşfedilmesi yanında sigara ve dengesiz beslenme gibi faktörler sarı nokta hastalığı oluşumunu etkilediğinden, hastalığı ortaya çıkmadan önce teşhis edebilecek hiçbir genetik test yoktur. Bu nedenle hastalık öncesi rutin genetik test yapılması gereksizdir.

Beslenme ve alışkanlıklar sarı nokta hastalığında etkili midir?

Evet. Sarı nokta hastalığın (YBMD) ile sigara alışkanlığı arasında önemli bir bağlantı vardır. Aşağıdakileri yaparak YBMD riskinizi azaltabilir veya ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz:

 • Sigara içmekten kaçının!!
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Kan basıncınızı (tansiyon) ve kolesterol seviyenizi normal sınırlarda tutun.
 • Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ile balık ve zeytinyağından zengin bir beslenme alışkanlığı kazanın.
 • Vitamin D seviyeniz düşük ise mutlaka doktor kontrolünde D vitamini takviyesi alın.

Sarı nokta hastalığı nasıl teşhis edilir?

Genellikle görme ile ilgili bir şikayetiniz olmadan sinsi başladığı için, erken dönemde retina hastalıklarında tecrübeli bir göz uzmanının yapacağı kapsamlı bir göz muayenesi ile tespit edebilir.
Bunun için göz bebeğinizi genişleterek yapılan detaylı biyomikroskopik retina-makula ve görme siniri (optik sinir başı) muayenesi yanında, erken tanı için mutlaka Retina Tomografisi (OCT) gibi ileri görüntüleme yöntemlerinden faydalanılmalıdır.
Retina Tomografisi (OCT) göz bebeğinizi büyütmeden, sadece birkaç saniye içinde retina tabakaları ve görme sinirinin (Optik sinir başı)  3 mikrona kadar ayrıntılı görüntüsünü vermesi yanında retina tabakalarının ayrı ayrı kalınlıklarını ve optik sinir lifi kalınlığını da sayısal olarak belirtmektedir.
Bu nedenle retina hastalıklarının erken teşhisinde en önemli test cihazı olmasının yanında, göz tansiyonu hastalığının (Glokom) tanı ve takibinde en kesin ve erken tanı aracıdır.

Retina uzmanına sormanız gereken sorular

 • Yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalığım tedavi edilebilir mi?
 • Bu hastalık gelecekte görmemi nasıl etkiler?
 • Hangi belirtiler ortaya çıkarsa sizi bilgilendirmeliyim?
 • Beslenme ve alışkanlıklarımda, yaşam tarzımda değişiklik yapmalı mıyım?

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu nasıl tedavi edilir?

Günümüzde, hiçbir belirti veya görme kaybı göstermeyen erken sarı nokta hastalığı aşamasında hastalığın ilerlemesini durduran herhangi bir etkili tedavi yoktur.
Ancak, retina hastalıklarında uzman bir göz doktorunun yılda en az bir kez retina tomografisi (OCT) ile beraber detaylı göz muayenenizi yapması önemlidir.
Hastalığın ilerlemesini yavaşlatmada yukarıda bahsedildiği gibi antioksidan besinlerle beslenme ve sigaranın bırakılması oldukça önemli olup, görme derecenizi uzun süre korumanıza yardımcıdır.

Bilimsel çalışmalar antioksidan yiyeceklerle dengeli beslenme yanında, bazı yüksek doz vitamin ve minerallerin gün gıda takviyesi olarak alımının, orta derecede YBMDsi olan kişilerde hastalığın ilerlemesini yavaşlatabildiğini göstermektedir.
Bu nedenle, günümüzde hastalığın ileri aşamaya geçmesini önlemek için uygun hastalarda retina uzmanının önerisiyle özel vitamin kombinasyonu (AREDS 2 formülasyonu) tabletlerin kullanılması faydalı olabilir. Ayrıca, bu vitamin tabletleri ilerlemiş YBMDsi olan kişilerde görme kaybının yavaşlamasına da yardımcı olabilir.
İlerlemiş YBMD tipik olarak ciddi görme kaybına yol açar. Bu nedenle, görmenin daha da kötüleşmesini önlemek ve mümkünse kısmi artış sağlamak için retina uzmanınız göz içine (vitreus içine) ilaç enjeksiyonu ve soğuk lazer olarak bilinen fotodinamik tedavi seçeneklerini tavsiye edebilir. Ancak, bazen hastalık tedavi altında bile ilerleyebilir.

Retina hastalıkları uzmanına ilerlemiş YBMD aşamasında tedaviniz ile ilgili sorabileceğiniz sorular:

 • Bu durumdaki YBMD için tedavi nedir?
 • Tedavim ne zaman başlayacak ve ne kadar sürecek?
 • Bu tedavinin faydası nedir ve ne kadar başarılıdır?
 • Bu tedavi ile ilişkili riskler ve yan etkiler nelerdir?
 • Tedavi sırasında belirli besinler, ilaçlar veya işlerden sakınmalı mıyım?
 • Tedavi sonrası takibim nasıl olacak?

Görme rehabilitasyonu nedir?

İlerlemiş YBMD sonucu gelişen görme kaybına bağlı olarak gazete-kitap okumak, alışveriş yapmak, yemek pişirmek ve yazmak zor olabilir. Bu durumda kalan görmenizi en iyi şekilde kullanmanız ve başkasına bağımlı olmadan yaşamanız için yardımcı görme cihazlarından faydalanmak gerekir.

Görme kaybı derecesi kişiden kişiye değiştiği için birbirinden farklı yardımcı görme araçları vardır. Bunlar:

 • Yüksek numaralı gözlükler ile okuma
 • Dijital el büyüteci ve video büyüteçler
 • Büyük baskı ve konuşma sistemleri olan bilgisayarlar
 • Konuşan saatler ve hesap makineleri
 • Basılı metni büyütmek için kamera ve kapalı devre televizyon kullanan bilgisayar teknolojileri

Görsel Halüsinasyonlar olabilir mi?

Ciddi görme kaybı olan kişiler bazen görsel halüsinasyon dediğimiz insanların, hayvanların, binaların veya manzaraların ayrıntılı resimlerini görebilirler. Bu durum endişe verici olsa da bir akıl hastalığının belirtisi değildir.
Mesela, bir kol veya bacağını kaybetmiş bazı insanların hala parmaklarını veya parmaklarının kaşındığını hissetmesi gibi, beynimiz görmediğimiz halde görme hafızamızı kullanarak görüntüleri kendi başına oluşturabilir. Bu özellik, ileri YBMD'li kişilerde ciddi görme kaybının yaygın bir yan etkisidir. Ancak, genellikle 1-1.5 yıl sonra geçer.


KONTAKT LENS KULLANIMI

Lens Takma Yöntemi

 • Lensi kabından çıkartın.
 • Lensin iç yüzeyinin dışa dönmemiş olmasına dikkat edin, dönmüşse düzeltin. (Kenarları yukarı bakmalıdır)
 • Sol orta parmağınızla göz kapağınızı kaşınıza doğru çekin.
 • Sağ işaret parmağınızın üzerine lensi koyup  sağ orta parmağınızla göz kapağınızı aşağıya çekin. Sonra işaret parmağınızla lensi gözünüzün ortasına hafifçe yerleştirin.
 • Bu duruşunuzu bozmadan aşağıya bakarak lensin yerine tam oturmasını sağlayın. Sonra göz kapaklarınızı yavaşça bırakın.
 • Aynı işlemi sol lens için de uygulayın.

Lens Çıkarma Yöntemi

 • Ellerinizi yıkayıp iyice kurulayın.
 • Yukarı bakın. Sol elinizle üst göz kapağını yukarı kaldırıp sağ elinizin orta parmağı ile alt göz kapağınızı sabit tutarken işaret parmağınızı lensin alt kenarına yerleştirin.
 • Lensi işaret parmağınızla gözünüzün renkli kısmından aşağıya doğru kaydırın ve başparmağınızla işaret parmağınız arasında hafifçe sıkıştırarak çıkarın.
 • Tırnaklarınızı kullanmaktan kaçının.

Lens Bakımı ve Temizliği

Lenslerin kullanımında ilk aşamalar

 • Lens bakım malzemeleriniz elinizin altında bulunsun.
 • Temiz, düz bir yüzey üzerinde çalışın.
 • Lensleri tutmadan önce ellerinizi lanolin içermeyen sabun ile yıkayıp iyice durulayın.
 • Karıştırmamak için temizliğe her zaman aynı lensten başlayın. (sağ ya da sol)

Temizleme

 • Lensi avucunuza koyun.
 • Lensin üzerine birkaç damla solüsyon damlatın.
 • İşaret parmağınızı ileri geri oynatarak lensin iki yüzünü hafifçe ovalayın (tırnak değdirmeden).
 • Lensleri her çıkarışınızdan sonra temizlemek, üzerindeki depozit tabakasını kaldırır.

Durulama

 • Lensi temizledikten sonra durulanana kadar üzerine solüsyon damlatın.
 • Lensleri her temizleyişinizden sonra durulamak, temizleme sırasında lensin üzerinden sıyrılan depozit ve toz tabakasının akıp gitmesini sağlar.

Dezenfeksiyon

 • Lensleri saklama kabındaki bölümlere yerleştirin.
 • Lenslerin solüsyonun içine iyice batmasına özen gösterin.
 • Kabın kapağını iyice kapatın.
 • Lensleri kabında en az dört saat veya bir gece boyunca bırakın.
 • Lensleri her çıkarışınızdan sonra dezenfekte etmek, tahrişe veya enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların yok olmasını sağlar.